Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Βουγιούκα στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός είχε και συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα με τον βασικό του άσο και τον βασικό του ψηλό να κάνουν τη διαφορά για το 11-6 στο τέταρτο λεπτό. Καλάθης και Κιλπάτρικ έκαναν σπουδαία δουλειά στην επίθεση για το 18-12, όσοι έμπαιναν στο ματς έδιναν κάτι σε άμυνα κι επίθεση κι αν η Εφές δεν είχε πάρει δύο καλάθια από τον Πλάις (που εκτελούσε πάνω από τον Γκιστ), το 24-16 της πρώτης περιόδου θα ήταν ακόμη πιο βαρύ για εκείνη.

Κάποιες λάθος αντιδράσεις στην άμυνα που έδωσαν ελεύθερα σουτ στους Τούρκους και κάποιες άσχημες επιλογές στην επίθεση έδωσαν στην Εφές την ευκαιρία να μειώσει στους τρεις (28-25 στο 14'), όμως Καλάθης και Παπαγιάννης κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, ο πρώτος με τις δημιουργίες του κι ο δεύτερος με τα τελειώματά του. Τόμας και Κιλπάτρικ έγραψαν το 40-30 στο 18', όμως ο Άντερσον έβαλε τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 42-37 του ημιχρόνου που άφησε μια μάλλον ουδέτερη γεύση στους πράσινους οι οποίοι είχαν μόλις 2/6 τρίποντα!

Με τον Καλάθη να βρίσκεται... παντού στην έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 51-37 και πήρε ξανά τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, πριν ο Τόμας καρφώσει για το 55-38 και βάλει φωτιά στο ΟΑΚΑ. Το επί μέρους σκορ έφτασε το 15-1 σε τρία λεπτά, η άμυνα των πρασίνων ήταν εκπληκτική, ο Καλάθης έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους Τούρκους και το 57-38 έμοιαζε απίθανο να ανατραπεί. Και όμως, η Εφές πάλεψε, εκμεταλλεύθηκε το "νεκρό" διάστημα των γηπεδούχων, απάντησε με ένα επί μέρους 2-18 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά για να μειώσει στους τρεις (59-56) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός είχε όμως τον Καλάθη και εκείνος κράτησε μπροστά την ομάδα του με σουτ και νέες δημιουργίες, το 72-64 στο 35', ο Γκιστ συνέχισε να είναι το στήριγμα του Νικ, ο Τόμας πέτυχε κρίσιμο δίποντο (76-68 στο 36') και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά καθώς η Εφές δεν είχε άλλες δυνάμεις, δεν είχε ενέργεια και ηττήθηκε "καθαρά" από έναν πιο πεινασμένο αντίπαλο που έδειξε ένα αρκετά καλό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια του.