Χωρίς καν να ιδρώσει η Λειψία ''πέρασε'' με 0-3 από το Αννόβερο που σε ολόκληρο το παιχνίδι δεν είχε ούτε μία τελική στον στόχο! Τραγική η κατάσταση των γηπεδούχων που αγνοούν τη νίκη από τις 9 του περασμένου Νοέμβρη δηλαδή για 9 συνεχόμενα παιχνίδια και μοιραία βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς ''φλερτάροντας'' με τον υποβιβασμό. Εδραιώνεται στην 4η θέση η Λειψία που έχει 37 βαθμούς, δηλαδή 6 περισσότερους από την 5η Άιντραχτ και μόλις 2 λιγότερους από την 3η Γκλάντμπαχ (οι δύο ομάδες έχουν αγώνα λιγότερο, παίζουν και οι δύο αύριο).

Με διπλή φάση για την Λειψία ξεκίνησε το παιχνίδι στο 9' με τον Έσσερ να αποκρούει τα σουτ των Σάβιτσερ και Κούνια. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ όταν η κεφαλιά του Κούνια κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αννόβερου. Στο 37' ο Άνταμς σούταρε από μακριά με τον Έσσερ να μπλοκάρει. Στο 42' ο Έσσερ σταμάτησε και πάλι τον Σάβιτσερ σε διαγώνιο σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Κούνια στην προσπάθειά του να κοντρολάρει, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ακπογκούμα με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι. Ο Χάλτσενμπεργκ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 0-1 για την Λειψία.

Στην πρώτη ευκαιρία για το δεύτερο ημίχρονο στο 64', η Λειψία έκανε το 0-2 με τον Όρμπαν να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χάλτσενμπεργκ. Στο 80' ο Χάλτσενμπεργκ σέντραρε από αριστερά με τον Πούλσεν να παίρνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 85' η Λειψία ''τελείωσε'' το παιχνίδι με τον Όρμπαν να σκοράρει με κεφαλιά για το 0-3 μετά από κόρνερ του Φόρσμπεργκ. Τρία λεπτά αργότερα ο Φόρσμπεργκ έκανε ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή του Αννόβερου αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα εξω.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ: Έσσερ, Κορμπ, Ακπογκούμα, Άντον, Αλμπορνός, Σβέγκλερ, Γουάλας, Μίλερ, Ασάνο (Βέινταντ 72'), Μουσλίγια (Γουντ 45'), Ζόναθας

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι (Εμβογκό 45'), Κλόστερμαν, Κονατέ, Όρμπαν, Χάλτσενμπεργκ, Άνταμς, Ντεμέ (Ογκουστέν 87'), Σάβιτσερ, Λάιμερ, Πούλσεν, Κούνια (Φόρσμπεργκ 81')